Saturday, June 15, 2024

CATCH-UP: North Wales Cricket League reports Divisions 1-4 (Saturday, May 18) – Grassroots North Wales | Championing Local Sport | Dave Jones Sportswriter | nwsport.co.uk

Must read

Connah’s Quay took on Brymbo seconds at Central Park. Picture: MATT JOHNSON

NORTH WALES CRICKET LEAGUE ROUND-UPS MAY 18 – DIVISIONS 1-4

DIVISION ONE

Abergele (2) 105-10 Pontblyddyn (13) 157-10

James Hughes’ vital knock of 44 did most to help Pontblyddyn set a winning score of 157 at Pentre Mawr.
Winning the toss and electing to bat, Pont were bowled out for 157, David Moulson an excellent 3-14 off nine, Ed Rooney 3-29 and Sam Painter 2-15 for Gele.
In reply, Abergele were all out for 105, Rooney 31, Osian Jones 3-26, Hughes 2-15 and Rhys Jones 2-18 for the visitors.

Bethesda (15) 262-10 Dolgellau (0) 142-9

Daniel Oshyer (79). Ben Parker (41) and Richard Green (40) starred in Bethesda’s mighty effort of 262 all out, Lafras Van Vuuren picking up 5-46 for the visitors.
Dolgellau were restricted to 142-9, Van Vuuren 56, Pesda’s Craig Newey taking an awesome 4-9 off 8.4 in his team’s 15-0 points victory.

Connah’s Quay (13) 195-4 Brymbo 2nd XI (2) 192-7

Action from Central Park. Picture: MATT JOHNSON

Australian Brody Camp hit a match-winning 75 not out off just 62 balls for Connah’s Quay.
Brymbo seconds chose to bat and set 192-7 off 45 overs, Joss Roberts best with 73, skipper George Bourne 30 not out.
Inspired by Camp, Quay made it to 195-4 in 40.5, Mali Auty adding 41.

Conwy (8) 151-8 Northop 2nd XI (8) 151-9 – match tied

A rare tie was the outcome at Bodlondeb.
Invited to bat, Conwy posted 151-8 off 45, Shaun Davies 50 and Raj Britto 38, Joe Griffiths 2-19 and Matthew Mullkarkey 2-26 for the visitors.
Northop seconds ended on 151-9, James Roberts 54, Shaun Davies 2-19 for the hosts.

Hawarden Park (4) 52-10 Halkyn (11) 53-8

Ian Martin hits a super drive for Hawarden Park. Picture: GARETH PRESTIDGE

A low-scoring encounter at Moor Lane saw Halkyn celebrate their first win of the season.
Halkyn put the opposition in and skittled them out for just 52 in 34.2 overs, Gareth Thomas 2-2 off seven, Graeme Settle 2-6, Muhammad Bajwa 2-11 and Muhammad Khan 2-13.
Khan then hit a vital 20 as the visitors scraped over the line at 53-8, Tom Norris 3-3 and Michael Wootton 2-8 for the home side.

Mold (13) 127-4 Buckley (2) 124-10

Isaac Allen’s 59 not out included the winning six as Mold triumphed by six wickets in the Flintshire derby.
Buckley were bowled out for 124, Lewis Pringle 4-19 for the home side, who hit back with 127-4 for a 13-2 points verdict.

DIVISION TWO

Bangor 2nd XI (14) 214-2 (Sion Llwyd 104, Chris Barry 82)
Bersham (1) 136-9 (Maneesha Ayomal Nissanka 78, Gareth Edwards 3-15)

Corwen (3) 82-10 (Jacob Roberts 3-12, Deemantha Bandara 3-15)
Llay Welfare (12) 110-10 (Tom Parry 29, Jason Jones 3-19, Will Roberts 2-15)

Marchwiel & Wrexham (15) 94-0 (Sam Shoemark 71 not out)
Llanrwst (0) 93-10 (Stefan Horan 30, Muhammad Ghufran 3-14, Scott Lawrenson 3-21)

Menai Bridge 2nd XI (13) 122-10 (Ian Granger 41, Amer Jamil 2-10, Dafydd Timothy 2-12)
Carmel & District (2) 61-10 (Phil Smith 3-5, Ben Mills 3-8)

Mochdre 2nd XI (14) 217-8 (Jon Davies 65, Sean McHale 36, Alex J Davies 32, Jack Bunkell 4-37)
Gresford 2nd XI (1) 122-7 (James Griffin 66 not out, Alex J Davies 3-4 off 8)

Pontblyddyn 2nd XI (0) 76-10 (Iwan Roberts 4-19)
St Asaph 2nd XI (15) 239-2 (Dominic Haynes 112 not out, Richard Aram 84 no)

DIVISION THREE

Buckley 2nd XI (14) 61-3 (Alex Storey 33, Sopan Patil 2-14)
Bethesda 2nd XI (1) 56-10 (Alyn Evans 4-2, Abbey Mayers 3-11, Mathew Edge 3-26)

Clwb Cricied Caernarfon (15) 64-0
Connah’s Quay 2nd XI (0) 63-10 (Ian Morgan 4-10, Simon Davis 2-0, Monis Altaf 2-21)

Gwersyllt Park 2nd XI (0) 138-8 (Matthew Jones 42, Callum Davies 3-16, Fraizer Tierney 3-28)
Corwen 2nd XI (15) 139-1 (Philip Michael Davies 93 not out, Andrew Davies 32)

Halkyn 2nd XI (4) 45-10 (Owen Ford 4-14, Ahmed Javed 3-11, Haseeb Hanif Bikya 2-5)
Hawarden Park 2nd XI (11) 68-10 (Luke Bennett 42, Josh Edwards 3-4, Sion Barnes 3-19)

Ruthin (14) 98-3 (Henry Roberts 3-11)
Mold 2nd XI (1) 97-10 (Daniel Drew 47, Matthew Duckworth 3-6, Oliver Jones 3-28)

DIVISION FOUR

Bersham 2nd XI (14) 144-10 (Santhu Kj 30, Anooj Kesavan 29 no, Nick Husbands 3-16, Mike Lee 3-41)
Marchwiel & Wrexham 2nd XI (1) 67-10 (Bimal Sunny 3-16, Santhu Kj 2-5)

Carmel and District 2nd XI (13) 128-5 (Rick Kirkham 69 not out)
Corwen 2nd XI (2) 127-7 (Jon Turner 47, Mark Davies 41, Rick Kirkham 2-7, Eoin Johnson 2-15)

Dolgellau 2nd XI (1) 100-10 (Iwan Parry 30 no, Berwyn Thomas 3-12)
Abergele 2nd XI (14) 102-2 (Lalom TV 44 no, Owen Lynam 26 no)

Llandudno 2nd XI (15) v Ruthin 2nd XI (-15)
Ruthin 2nd XI conceded

Llanrwst 2nd XI (14) 147-10 (Matty Lloyd 60, Lee Thomas 38, V Kumar 4-13, Jo Robinson 3-23)
Hawarden Park 3rd XI (1) 67-10 (Gaz Jones 4-2, Daniel Jones 2-15)

Latest article