Saturday, May 4, will bring a belated start to the 2024 North Wales Cricket League season.
Due to the wet spring weather, the beginning of the campaign has had to be put back two weeks with wickets and grounds suffering badly from the rain.
Hopefully, the opening weekend will see some action as Friday evening in some parts of North Wales at least has been rather rainy.
As well as the five main Saturday divisions this season, the NWCL will also introduce a T20 league involving the 10 clubs competing in the reduced-in-size Premier Division.
Here are this season’s line-ups
PREMIER DIVISION (reigning champions St Asaph)
Bangor
Brymbo
Denbigh
Gresford
Gwersyllt Park
Llandudno
Menai Bridge
Mochdre
Northop
St Asaph
DIVISION ONE (2023 champions Gwersyllt Park)
Abergele
Bethesda
Brymbo 2nd XI
Buckley
Connah’s Quay
Conwy
Dolgellau
Halkyn
Hawarden Park
Mold
Northop 2nd XI
Pontblyddyn
DIVISION TWO (2023 champions Brymbo 2nd XI)
Bangor 2nd XI
Bersham
Carmel & District
Corwen
Gresford 2nd XI
Llanrwst
Llay Welfare
Marchwiel and Wrexham
Menai Bridge 2nd XI
Mochdre 2nd XI
Pontblyddyn 2nd XI
St Asaph 2nd XI
DIVISION THREE (2023 champions Corwen)
Bethesda 2nd XI
Buckley 2nd XI
Clwb Criced Caernarfon
Connah’s Quay 2nd XI
Conwy 2nd XI
Denbigh 2nd XI
Gwersyllt Park 2nd XI
Halkyn 2nd XI
Hawarden Park 2nd XI
Mold 2nd XI
Pwllheli
Ruthin
DIVISION FOUR (2023 champions Pwllheli)
Abergele 2nd XI
Bersham 2nd XI
Carmel & District 2nd XI
Corwen 2nd XI
Dolgellau 2nd XI
Hawarden Park 3rd XI
Llandudno 2nd XI
Llanrwst 2nd XI
Marchwiel and Wrexham 2nd XI
Mynydd Isa & Maeshafn
Ruthin 2nd XI
NWCL T 20
Bangor
Brymbo
Denbigh
Gresford
Gwersyllt Park
Llandudno
Menai Bridge
Mochdre
Northop
St Asaph
OPENING FIXTURES – SATURDAY, MAY 4 (12 noon starts)
PREMIER DIVISION
Denbigh v Gresford
Llandudno v Bangor
Menai Bridge v Gwersyllt Park
Northop v Mochdre
St Asaph v Brymbo
DIVISION ONE
Abergele v Conwy
Bethesda v Buckley
Brymbo 2nd XI v Halkyn
Connah’s Quay v Northop 2nd XI
Dolgellau v Hawarden Park
Mold v Pontblyddyn
DIVISION TWO
Bangor 2nd XI v St Asaph 2nd XI
Corwen v Marchwiel and Wrexham
Gresford 2nd XI v Bersham
Llanrwst v Llay Welfare
Mochdre 2nd XI v Menai Bridge 2nd XI
Pontblyddyn 2nd XI v Carmel & District
DIVISION THREE
Buckley 2nd XI v Mold 2nd XI
Conwy 2nd XI v Bethesda 2nd XI
Gwersyllt Park 2nd XI v Denbigh 2nd XI
Halkyn 2nd XI v Pwllheli
Hawarden Park 2nd XI v Clwb Criced Caernarfon
Ruthin v Connah’s Quay 2nd XI
DIVISION FOUR
Bersham 2nd XI v Abergele 2nd XI
Carmel & District 2nd XI v Dolgellau 2nd XI
Hawarden Park 3rd XI v Ruthin 2nd XI
Marchwiel and Wrexham 2nd XI v Llandudno 2nd XI
MONDAY, MAY 6 (12 noon)
DIVISION THREE
Bethesda 2nd XI v Mold 2nd XI
Denbigh 2nd XI v Buckley 2nd XI
Gwersyllt Park 2nd XI v Clwb Criced Caernarfon
Halkyn 2nd XI v Ruthin
Hawarden Park 2nd XI v Connah’s Quay 2nd XI
Pwllheli v Conwy 2nd XI
DIVISION FOUR
Abergele 2nd XI v Corwen 2nd XI
Carmel & District 2nd XI v Hawarden Park 3rd XI
Dolgellau 2nd XI v Mynydd Isa & Maeshafn
Ruthin 2nd XI v Bersham 2nd XI